Bookcrosing w naszej szkole

W naszej szkole rozpoczynamy akcję „Wędrująca książka”. Wędrująca książka, czyli bookcrossing mającą na celu popularyzację czytelnictwa. Bookcrossing („Książka w podróży”)polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach w tym celu przygotowanych, na tzw. półkach bookcrossingowych (regał) po to, by znalazca mógł je zabrać do domu, przeczytać i przekazać dalej lub przynieść coś innego w jej miejsce. Zachęcamy Was do uwalniania swoich książek – za zgodą rodziców. Dajmy szansę innym na ich przeczytanie. Uwierzmy, że dzielenie się książką z innymi jest lepsze od jej posiadania.  Miejmy świadomość, że książka leżąca na półce jest tylko ozdobą, jest martwa, może tak stać latami, nikomu nie przynosi pożytku. Nabiera życia wówczas, gdy jest czytana, gdy jest w ręku czytelnika.

Cele bookcrossingu:

 • popularyzacja czytelnictwa
 • kształtowanie aktywnej postawy
 • uświadamianie, że dzielenie się książką z innymi jest lepsze od jej posiadania
 • propagowanie sztuki czytania
 • podkreślanie roli książki w życiu człowieka
 • podnoszenie poziomu czytelnictwa

 

Jak to będzie wyglądało w naszej szkole? Otóż na pierwszym piętrze pojawił się regał. Pierwsze uwolnione książki już stoją na jego półkach i już czekają na swoich czytelników. Zasady udziału w akcji uwalniania książek są następujące:

REGULAMIN UDZIAŁU W AKCJI „BOOKCROSSING”

 1. Z akcji może skorzystać każdy uczeń, nauczyciel, pracownik szkoły oraz rodzic.
 2. Akcja jest bezpłatna.
 3. Własną książkę, którą – za zgodą rodziców – chcesz uwolnić, należy położyć na regale bookcrossingowym znajdującym się na korytarzu szkolnym przy bibliotece.
 4. Szanujemy się nawzajem, więc postaraj się, by przyniesione z domu książki nie były zniszczone.
 5. Szanuj uwolnioną książkę.
 6. Ufamy Ci! Wierzymy, że będziesz odpowiedzialnie angażował się w naszą wspólną akcję.

PRZYJDŹ, ZABIERZ KSIĄŻKĘ, KTÓRĄ KTOŚ ZOSTAWIŁ DO PRZECZYTANIA DLA CIEBIE! UWOLNIJ TEŻ SWOJĄ KSIĄŻKĘ I PRZYNIEŚ JĄ NA PÓŁKĘ BOOKCROSSINGOWĄ DLA KOGOŚ!

Możesz również polubić…

Skip to content