Byliśmy w łańcuckiej rezydencji

Dnia 7 października br. uczniowie z klas 7a i 7b pod opieką wychowawców: p. A. Rzeźniki p. A. Mysłek oraz nauczycieli: p. Ewy Hariasz i p. Ewy Głowackiej, wzięli udział w wycieczce autokarowej do kompleksu pałacowo – ogrodowego w Łańcucie.

            Celem wyjazdu było zwiedzenie jednej z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Polsce wybudowanej w XVII wieku. Zamek słynie ze znakomitych wnętrz mieszkalnych oraz niezwykle interesującej kolekcji pojazdów konnych. Zespół pałacowy otoczony jest starym, malowniczym parkiem w stylu angielskim, w którym wznoszą się liczne pawilony oraz zabudowania gospodarcze.

Zwiedzanie pałacu zajęło nam około 2 godzin, w tym czasie podziwialiśmy salony i prywatne sypialnie rodziny Lubomirskich, a następnie Potockich oraz liczne ich pokoje kąpielowe. Wystrój wnętrz urzekał przepięknymi podłogami, kryształowymi lustrami, żyrandolami i innymi zabytkowymi przedmiotami, przestronnością i bogactwem zdobień. Uczniowie obejrzeli również portrety mieszkańców pałacu.

Następnie przeszliśmy do Stajni i Wozowni, a tam podziwialiśmy kolekcję 55 zabytkowych pojazdów konnych. Ściana Hali ozdobiona była kolekcją trofeów – zwierząt przywiezionych z podróży do Afryki przez ostatniego właściciela pałacu. Na koniec zachwycając się malowniczym parkiem w stylu angielskim, wycieczkowicze udali się do Storczykarni, gdzie znajduje się 800 gatunków storczyków, a także innych rodzajów roślin. Miejsce to zrobiło wrażenie zwłaszcza na miłośnikach przyrody i pasjonatach delikatnych kwiatów.

            Po takich wrażeniach uczestnicy wykorzystali czas wolny na zakup okolicznościowych pamiątek. Zwieńczeniem wycieczki była wizyta w rzeszowskim McDonald’sie. Najedzeni i szczęśliwi potrafiliśmy nawet stawić czoła korkom drogowym, które w godzinach szczytu były naprawdę uciążliwe. Wycieczka była bardzo udana, dostarczyła wielu ciekawych przeżyć.

 

 

Zdjęcia: Igor Tobiasz

Red. A. Mysłek

Możesz również polubić…

Skip to content