Czy w Kopalni Soli Bochnia można spotkać św. Mikołaja?

Okazuje się, że tak! Uczniowie klasy II B przekonali się, że św. Mikołaj odwiedza zabytkowe solne wyrobiska ukryte ponad 200 metrów pod ziemią, aby spotkać się z dziećmi i przekazać im swoją prawdziwą historię — historię Mikołaja, biskupa z Miry.

11 grudnia mali odkrywcy nie tylko zwiedzili najstarszą kopalnię soli w Polsce, ale również mieli okazję udzielenia pomocy samemu Mikołajowi. Bowiem św. Mikołaj też wybrał się na zwiedzanie solnych korytarzy, jednak w trakcie wycieczki zgubił worek na prezenty i bardzo chciał, aby ktoś pomógł mu go odszukać. Zostawił w tym celu list dla dzieci ze wskazówkami, z pomocą których mogły odszukać zaginiony przedmiot, a podążając za pozostawionymi wskazówkami dotrzeć wprost do Krainy Świętego Mikołaja.

W realizacji zadania pomogła dzieciom pani przewodnik, która oprowadzała grupę po kopalni. Dzięki udostępnionej Podziemnej Ekspozycji Multimedialnej zwiedzanie miało charakter swoistej podróży w czasie. Atrakcją wycieczki była podróż podziemną kolejką, która przemierzyła kilometrową trasę pomiędzy szybem Campi i Sutoris. Kolejka jechała dość szybko, ale po drodze można było zobaczyć wiele zabytków, postaci i zagadkowych miejsc. Ciekawostką okazała się Kaplica Św. Kingi, ponieważ jest ona jedynym na świecie kościołem, przez który biegną tory kolejki i przejeżdża pociąg. Wędrując podziemnymi korytarzami dzieci doskonale wykonały wszystkie wyznaczone zadania i znalazły zgubiony worek. W komorze Ważyn czekał już św. Mikołaj, który w nagrodę wręczył dzielnym odkrywcom prezenty.

Po wyczerpującej wędrówce dzieci mogły odpocząć, posilić się i pobawić się, a nawet zagrać w piłkę na podziemnym boisku. Czas szybko minął i przyszła pora wyjazdu na powierzchnię. Z zakupionymi „solnymi” pamiątkami, windami uczniowie wyjechali na górę. Następnie pożegnali się z panią przewodnik tradycyjnym „Szczęść Boże”.

Pobyt w kopalni okazał się dla dzieci niezwykłą przygodą, ale też interesującą lekcją. Był to dla nich dzień bardzo aktywny i pełen wrażeń.

Możesz również polubić…

Skip to content