Eksperymenty, historia i przyroda na Kielecczyźnie

Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Chęcinach to miejsce dobrze już znane wielu uczniom naszej szkoły, a w ostatni piątek znalazło się również w planie wycieczki klas IV b i V a, które wraz z wychowawczyniami i opiekunami wybrały się do województwa świętokrzyskiego. Obejrzeliśmy dwie wystawy o charakterze multimedialno – mechatronicznym: „Człowiek – niezwykła maszyna”, podejmującą zagadnienia związane z budową i funkcjami życiowymi człowieka oraz „Człowiek – trybik w machinie przyrody”, dotyczącą zagadnień ekologiczno – przyrodniczych.

Kolejną atrakcją na naszej mapie okazała się wizyta w zamku rycerskim w Sobkowie. Uczniowie dowiedzieli się wielu niezwykłych rzeczy o tej dawnej fortylicji, średniowiecznych zwyczajach, a nawet przekonali się, czy do twarzy im rycerskich hełmach i jak ciężka może być broń dawnych wojów. Kiedy kurz po wielkiej bitwie na drewniane miecze już opadł, mieliśmy szansę poznać z całkiem bliska niezwykłych mieszkańców tego miejsca: konie, kuce i drapieżne ptaki takie jak sowy, kruki, jastrzębie, które były posłuszne swojemu opiekunowi jak domowe zwierzaki.

Na finał naszej podróży zawitaliśmy do ogrodu zoologicznego „Leśne Zacisze” w Lisowie, gdzie odbyliśmy żywą lekcję przyrody, a zwłaszcza fauny takiej jak lew afrykański, zebry stepowe, wielbłądy, kangury, antylopy, bawoły itd. W zwiedzaniu cały czas towarzyszyły nam przepiękne pawie i wszechobecne pieski preriowe, których norki i tunele widoczne są prawie wszędzie. Zawód sprawiła nam jedynie kapibara, która nie zechciała zaszczycić nas swoim widokiem. No, ale takie są prawa celebrytów…

 

Red. A. Grzelak

Możesz również polubić…

Skip to content