Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego…

Jak co roku nasi uczniowie biorą udział w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym im. mjr. Marka Gajewskiego Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego we współpracy z Organizatorem Konkursu jest Mazowiecki Kurator Oświaty działający w porozumieniu z właściwymi kuratorami oświaty, Ministerstwo Obrony Narodowej, Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Stowarzyszenie Inicjatyw Edukacyjnych „DELTA”, natomiast patronat nad Konkursem objął Kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Stowarzyszenie Klub Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari.

W tym roku tematem konkursu był  okres historyczny obejmujący lata 1531–1683, od Obertyna do Wiednia. Konkurs Losy żołnierza …to wieloetapowe, wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju przedsięwzięcie edukacyjno-patriotyczne, obejmujące swym zasięgiem szkoły w całej Polsce. Realizowane jest w czterech etapach i trwa niemal cały rok szkolny, począwszy od etapu szkolnego w listopadzie, przez etap rejonowy (w styczniu następnego roku) i wojewódzki (w marcu), kończąc na zawodach finałowych rozgrywanych tradycyjnie w czerwcu w Warszawie. W konkursie bierze udział łącznie około kilka tysięcy dzieci i młodzieży. Uczniowie muszą wykazać się szeroką wiedzą nt. dziejów i poszczególnych wydarzeń historycznych, broni i barwy, architektury obronnej, topografii wojskowej, heraldyki, sfragistyki, falerystyki, literatury, muzyki i pieśni oraz malarstwa historycznego danej epoki.

W III etapie  ( wojewódzkim ) konkursu Szkołę Podstawową nr 3 w Mielcu reprezentowała czwórka uczniów:

  • Jakub Witek z klasy VII D- op. p. Alina Martyka,
  • Miłosz Myjak z klasy V A- op. p. Barbara Czaja,
  • Aleksandra Tarnawska z klasy VII B – op. p. Barbara Czaja,
  • oraz Maria Kołc z klasy VI C- op. p. Barbara Czaja.

Nasi najmłodsi uczestnicy- Miłek (I wynik w województwie) i Marysia (IV wynik w województwie)  uzyskali tytuły laureatów, natomiast Ola i Kuba wywalczyli tytuły finalistów Konkursu.  Miłosz Myjak, zdobywając pierwszą pozycję w województwie w kategorii szkół podstawowych, zakwalifikował się do zawodów centralnych, które rozegrały się w dniach 9-11 czerwca br. w Warszawie.

W tym roku na zawody finałowe do Warszawy przyjechało 68 uczniów szkół podstawowych z całej Polski (w tym jedynie dwóch piątoklasistów- min. Miłek).

Pierwszego dnia zawodów finałowych, po uroczystej inauguracji w Muzeum Wojska Polskiego uczniowie rozpoczęli zmagania historyczne w siedzibie Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia. Zagadnienia konkursowe z którymi musiał zmierzyć się Miłek obejmowały następujące tematy: historia oręża polskiego w sztuce (malarstwo, literatura, muzyka, film), geografia militarna oraz broń i barwa.

Drugi dzień zawodów rozpoczęto uroczystością patriotyczną na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, podczas której przedstawiciele organizatorów i młodzież złożyli wiązanki kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza oddając hołd poległym w walkach za wolność Polski. Po uroczystości kontynuowano rozpoczęte poprzedniego dnia zawody, a poszczególne konkurencje (eksponat muzealny, zabytki i obiekty historyczne) rozgrywane były ponownie w Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Konkurs zakończyła Uroczysta Gala w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Miło nam poinformować, że nasz piątoklasista Miłosz Myjak uzyskał zaszczytny tytuł laureata etapu centralnego.

Gratulujemy i życzymy powodzenia w następnym roku szkolnym.

Możesz również polubić…

Skip to content