Narodowe Czytanie

Stroje z epoki, stylowe meble, fotografie, kaflowy piec i fajanse – w takich okolicznościach postanowiliśmy włączyć się w ogólnopolską akcję „Narodowego Czytania 2021”.

W tym roku czytany jest komediodramat Gabrieli Zapolskiej z 1906 roku – „Moralność pani Dulskiej”. Jest to co prawda lektura licealna, ale i my postanowiliśmy przeczytać fragment tego dzieła. Nasza szkoła po raz trzeci dołączyła się do akcji. Uczennice klas 7a i 7b wraz z opiekunem Joanną Tarnowską-Leyko stworzyły z tej okazji film.

– Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkamy się, aby wspólnie czytać „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji – napisał w liście promującym wydarzenie Prezydent RP Andrzej Duda. 

                Szukając odpowiedniej scenerii do nagrań, postanowiliśmy odwiedzić Muzeum Historii Fotografii „Jadernówka”, gdzie znajdują się pomieszczenia z epoki – czyli przełomu XIX i XX wieku. Dzięki uprzejmości Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu mogłyśmy również przebrać się w odpowiednie stroje. Efekty naszej pracy można obejrzeć wchodząc w link do strony.

 

https://www.youtube.com/watch?v=o5h0K3lg-TU

 

 

Możesz również polubić…

Skip to content