„Po owocach ich poznacie”

Z radością informujemy, że nasza szkoła znalazła się w gronie placówek, na terenie których posadzono jabłoń – drzewo mające być symbolem pamięci o Polakach ratujących Żydów, w tym w szczególności o błogosławionej Rodzinie Ulmów z Markowej. Akcja została zainaugurowana przez Marszałka Województwa Podkarpackiego w związku z obchodzonym na Podkarpaciu Rokiem Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów.

Uroczystość zasadzenia drzewa na skwerze przy szkole odbyła się z udziałem księdza dr Wiktora Burdy, postulatora procesu beatyfikacyjnego rodziny Ulmów, kapłana archidiecezji przemyskiej, który podkreślał, że historia Wiktorii, Józefa i ich dzieci obok tego najważniejszego wymiaru duchowego, religijnego, ich drogi do świętości i chwały męczeństwa, ma też niezwykle ważny walor historyczny, narodowy, patriotyczny i edukacyjny.

Wraz z księdzem postulatorem w uroczystości wzięli udział zaproszeni goście: Prezydent Miasta Mielca Pan Jacek Wiśniewski, Rzecznik prasowy Marszałka Województwa Podkarpackiego Pan Tomasz Leyko, Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Mielca Pan Mirosław Kapinos, Dyrektor Muzeum Regionalnego w Mielcu Pan Jerzy Skrzypczak oraz Dyrektor Szkoły Pan Adam Jastrząb, nauczyciele i uczniowie klas VIII.

Po uroczystości uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali prelekcji księdza postulatora Wiktora Burdy, przybliżającej historię życia i śmierci błogosławionej rodziny. Dyrektor Jerzy Skrzypczak opowiedział młodzieży o holokauście i lokalnie podejmowanych działaniach ratujących Żydów.

Wydarzenie zasadzenia symbolicznej jabłoni miało dla naszej szkoły wyjątkowe znaczenie, ponieważ Rodzina Ulmów od wielu lat jest wzorem do naśladowania dla całej społeczności. Tradycją stało się, że uczniowie jesienią każdego roku jadą do Markowej, aby upamiętnić nie tylko bohaterską postawę beatyfikowanej Rodziny, ale również uczcić wszystkich Polaków ratujących Żydów.

Zakwitająca każdej wiosny jabłoń, będąca uosobieniem nieśmiertelności, wieczności, mądrości i wiedzy oraz symbolem heroicznej postawy Beatyfikowanej Rodziny będzie nam przypominać, jak ważne w życiu są szacunek, tolerancja wobec drugiego człowieka i pomocna dłoń skierowana do potrzebujących.

Możesz również polubić…

Skip to content