Podsumowanie Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Świetliczaki na tropie … przysłów”

W roku szkolnym 2023/2024 świetliczaki z grupy 1, 3 i 4 zrealizowały 12 zadań w IV edycji  Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Świetliczaki na tropie … przysłów”.

Wykonano zadania powiązane tematycznie z przysłowiami m. in.

  • „Kto się w maju urodzi, dobrze mu się powodzi”,
  • „Po burzy zawsze wychodzi słońce”,
  • „Wybierać się jak sójka za morze”,
  • „Strach ma wielkie oczy”,
  •  „Jedna jaskółka wiosny nie czyni”,
  • „Kłamstwo ma krótkie nogi”,
  • „Ćwiczenie czyni mistrza”,
  • „W zdrowym ciele zdrowy duch”.

W zadaniach wykorzystano wiedzę z różnych dziedzin: nauk ścisłych, sportu, sztuki, literatury polskiej i ogólnoświatowej.  Wychowankowie przygotowali kalendarz świetlicowy z wydarzeniami dla danej grupy świetlicowej, grę „Zatapiamy słowa”, lapbook „Jak pokonać strach?”, kukiełki Pinokia, plakat przedstawiający piramidę dobrego żywienia i aktywności fizycznej, owocowe szaszłyki. Uczestniczyli w konkursie kozłowania piłką.  Wykonali wiele prac plastycznych przedstawiających m. in. ulubionych sportowców, ptaki przylatujące na wiosnę do naszego kraju – jaskółki i bociany, sójkę  oraz prace obrazujące zjawiska atmosferyczne – „Pod parasolem” i „Tęcza nad miasteczkiem”. Zapoznawali się z utworami znanych polskich i zagranicznych twórców literatury:  Jana Brzechwy, Magdaleny Młodnickiej, Carlo Collodi.

Nie zabrakło informacji o sylwetkach polskich i zagranicznych gwiazd sportu m. in. Ireny Szewińskiej, Roberta Korzeniowskiego, Justyny Kowalczyk, Lionela Messi.

Realizacja zadań była nie tylko dobrą zabawą, ale pozwalała na rozwijanie kreatywności i samodzielności. Świetliczaki korzystały z różnych źródeł informacji – wierszy, opowiadań,  filmów edukacyjnych, albumów wypożyczonych ze szkolnej biblioteki, własnych obserwacji i doświadczeń. Dzięki temu wykorzystały zdobytą wiedzę w praktyce podczas tworzenia prac i licznych rozmów z opiekunami. Ćwiczyły także zręczność i ducha sportowej rywalizacji, utrwaliły odpowiednie nawyki żywieniowe, doceniły potrzebę ochrony przyrody i doskonaliły umiejętność współpracy w grupie.

 

Opracowanie: Aneta Kusina, Joanna Lonczak, Anna Perłowska

Możesz również polubić…

Skip to content