Powrót do przeszłości- Na szlakach polskich zamków

  1. Jakie są najbardziej charakterystyczne elementy renesansowej architektury ?
  2. Jak wyglądało codzienne życie na zamku w XVI i XVII wieku?
  3. Kim była Białą Dama?
  4. Jak wygląda herb Wieniawa?
  5. Skąd wzięła się nazwa Krzyżtopór?
  6. Dlaczego Zamek Krzyżtopór został zniszczony w czasie potopu szwedzkiego?

Na te i na inne pytania odpowiedzi uzyskali uczniowie z kl. VI A i VI B w czasie  wycieczki historycznej, która odbyła się 27.09.2021 r.

Program wycieczki obejmował zwiedzanie:

  1. Zamku w Baranowie Sandomierskim – dawnej rezydencji magnackiej. Ten imponujący obiekt architektury renesansowej, jest jednym z najlepiej zachowanych w Europie. Zamek został wzniesiony pod koniec XVI wieku, w miejscu średniowiecznego, obronnego dworu rycerskiego. Ostatnim właścicielem Zamku z rodu Leszczyńskich był Rafał X, którego syn – Stanisław Leszczyński był królem Polski.
  2. Ruin Zamku Krzyżtopór w Ujeździe –  najdziwniejszego i najbardziej tajemniczego zamku w okolicach Sandomierza, a być może nawet w całej Polsce. Zamek został wybudowany w latach 1631-1644. Jego architektura nawiązuje do podziału roku kalendarzowego. Wzniesiono  4 wieże – ile jest pór roku, tyle sal, ile miesięcy  – 12, tyle komnat, ile tygodni w roku – 52, oraz tyle okien, ile dni w roku – 365.

Po ciężkim ubiegłym roku szkolnym wycieczka stała się niezapomnianym przeżyciem. Dostarczyła uczniom nie tylko wiele rozrywki, ale także była doskonałą żywą lekcją historii.

Wycieczkę zorganizowały: A. Wójtowicz i B. Czaja.

Red. B. Czaja

Możesz również polubić…

Skip to content