Rocznica Chrztu Polski

W dniu 14 kwietnia 2024 r  obchodzimy 1058 rocznicę Chrztu Polski.  Sejm RP ustanowił to święto państwowe ustawą z 22 lutego 2019 r. Według historyków Chrzest Polski miał miejsce właśnie w Wielką Sobotę 14 kwietnia 966 r. Ta data dała początek państwu polskiemu.

Chrzest księcia Mieszka I to przełomowe wydarzenie w dziejach państwa i narodu polskiego, które jest uznawane za symboliczny początek polskiej państwowości. Był to potężny impuls rozwojowy, który umacniał władzę księcia, wspierał integrację młodego organizmu państwowego, dawał mocniejsze podstawy suwerenności i bezpieczeństwa. Mieszko I zdecydował się na przyjęcie chrztu z Rzymu za pośrednictwem Czech.

W związku z obchodami rocznicy Chrztu Polski uczniowie naszej szkoły przygotowali audycję szkolną i prezentację multimedialną dla upamiętnienia tego ważnego wydarzenia.

 Spośród 14 prezentacji zostały wybrane dwie:

  • Wiktora Cukierdy  z klasy V a
  • Magdaleny Wyzgi z  klasy VII d

Kim był Mieszko?

Jakie były przyczyny i skutki przyjęcia chrztu?

Dlaczego wydarzenie to jest uznawane za początek państwowości Polski?

Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedzi w prezentacjach i audycji szkolnej poniżej.

Autor: Wiktor Cukierda

Autor: Magdalena Wyzga

Możesz również polubić…

Skip to content