Śladami pracy górnika

W czwartek 10 listopada klasa III „c” wybrała się na wycieczkę do Kopalni Soli Bochnia. Zwiedzanie połączyliśmy z realizacją programu edukacyjnego „Śladami pracy górnika”. Odbyliśmy podróż w czasie, podczas której jako odkrywcy, prowadzeni byliśmy przez historię kopalni soli, od średniowiecza po czasy współczesne. Swoją podróż rozpoczęliśmy od zjazdu do kopalni windą górniczą, a następnie przejazdu podziemną kolejką. Przemierzając kopalniane korytarze poznaliśmy historię wydobycia soli. Odgadnięcie różnych wskazówek, pozwoliło nam na spotkanie z kimś wyjątkowym – górnikiem średniowiecznym. Opowiedział on o trudach górniczego fachu, zademonstrował ciężką pracę górnika z użyciem starodawnych narzędzi i urządzeń, które służyły do urobku soli. Następnie wzięliśmy udział w zajęciach plastycznych. W realizacji tego zadania pomogło nam spotkanie w Kaplicy Świętej Kingi ze współczesnym górnikiem, ubranym w strój galowy. Górnik opowiedział o swoim mundurze i o górniczym nakryciu głowy „czako”, które następnie wszyscy samodzielnie wykonali. Zwieńczeniem pobytu w kopalni była wizyta w największej spośród bocheńskich komór solnych — komorze Ważyn, w której odpoczęliśmy przy smacznym posiłku. Kolejną atrakcję zapewniły nam gry sportowe oraz zakup solnych pamiątek. Pełni wrażeń szczęśliwie powróciliśmy do Mielca.

 Wych. B. Cisło

Możesz również polubić…

Skip to content