Wycieczka klasy III B

Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, Pijalnia Czekolady w Korczynie i zamek w Odrzykoniu to miejsca, które odwiedzili uczniowie klasy III B oraz Ania, Andrzej i Matvii (z oddziału przygotowawczego) wraz z opiekunami.

Najpierw dzieci zwiedziły Centrum Dziedzictwa Szkła, gdzie zobaczyły warsztaty obróbki i zdobienia szkła: grawerowania, malowania na szkle, produkcji witraży i szklanych figurek. Dodatkowo miały okazję zobaczyć film prezentujący historię powstania huty szkła w Krośnie i innych podobnych obiektów w okolicy. Potem, przy rozgrzanym  piecu hutniczym, wszyscy mogli z bliska obserwować  z czego i jak powstaje szkło. Kolejną atrakcją było samodzielne wybicie medalu – pamiątki ze szklanej surówki przez najbardziej uważnych uczniów, którzy odpowiedzieli na pytania pani przewodniczki. Na zakończenie pobytu w Centrum uczniowie dokonali zakupu szklanych pamiątek, które zachwycały pięknem i oryginalnością. Po wyjściu z muzeum uczestnicy wycieczki zwiedzili uroczy krośnieński Rynek słuchając ciekawych opowieści taty Filipa, pana Dominika Ungeheuera, który był naszym przewodnikiem po mieście.

Następnym punktem programu była Pijalnia Czekolady w Korczynie. To prawdziwy raj dla czekoladowych łasuchów. Aż trudno uwierzyć, ile form może przybrać czekolada i jakie cuda można z niej stworzyć. Nasi uczniowie mieli duże problemy z podjęciem decyzji przy zakupie czekoladowych pyszności.

Kolejnym interesującym miejscem okazał się Odrzykoń. Tam dzieci poznały niezwykłe historie związane z zamkiem kamienieckim. Zwiedziły usytuowane na terenie ruin zamkowych muzeum i salę tortur (ta wzbudziła najwięcej emocji i lawinę pytań…). Natomiast w  Pracowni Ceramiki Zamkowej, w ramach warsztatów, każdy mógł samodzielnie wykonać glinianą miseczkę. Po skończonej, niełatwej pracy, wielką atrakcją były zabawy na polanie, wśród ruin i wspinaczka po skałkach. Wreszcie wszyscy mogli odpocząć przy ognisku, przy wspólnym pieczeniu kiełbasek, które zostały zjedzone z wielkim apetytem.

To był dzień pełen wrażeń, a wycieczka z pewnością na długo zapisze się w pamięci naszych uczniów.

Serdecznie dziękujemy Panu Dominikowi za zorganizowanie wycieczki, a  Państwu Hannie i Romanowi Ungeheuerom z Krosna (dziadkom Filipa) za pomoc, życzliwość oraz gościnność.

 

Red. M. Kolisz

Możesz również polubić…

Skip to content